SERMAYE ŞİRKETLERİ

KISACA SERMAYE ŞİRKETLERİNİN BİREYSEL İŞLETMELERE GÖRE AVANTAJLARI 

 

  •  Şirketin , kendine ait ayrı bir tüzel kişiliği vardır. Unvanlarında şirket ortaklarından birisinin ad ve soyadının bulunması mecburiyeti yoktur.

  • Ticari faaliyetlerinde, firmalara, kredi kurumlarına ve bankalara karşı , şahıs işletmelerinden çok daha prejtijlidirler. 

  • Ortaklar şirketin ticari borçlarından dolayı sorumlu değillerdir. Ortakların sorumlulukları taahhüt ettikleri sermaye miktarı ile ve şirkete karşıdır.

  • Ortaklığın devamı ortak kişilerin kişiliğinden bağımsızdır.

  • Ortaklarından birisinin kısıtlanmış olması şirketi sona erdirmez.

  • Ortaklarından birisinin iflası şirketi sona erdirmez.

  • Oy hakkı, sermayenin itibari değerine göre hesaplanır.

  • Şirket yöneticisi ister şirket sözleşmesi ile isterse de genel kurul kararı ile seçilmiş olsun her zaman için görevinden alınabilir.

  • Şirket yöneticileri görevden alınırlarsa tazminat isteme hakları saklıdır.

Etiket; sermaye şirketleri, şirket türleri, şirket çeşitleri, hangi şirket daha avantajlı,sermaye şirketlerinin avantajları, sermaye şirketlerinin dezavantajları, şirket kuruluşu,şirket açılışı,kuruluş, şahıs şirketihome ofis işyeri açma, vergi levhası çıkarma, anahtar teslim şirket kuruluşu, istanbul da şirket kurma maliyeti, şirket adresini home office gösterebilirmiyim, hagi şirket daha avantajlı, hangi şirket türünü seçmeliyim, sermaye şiretimi bireysel işletmemi

SERMAYE ŞİRKETLERİ

 Sermaye şirketleri, kurumlar vergisinin sabit oranlı olması sebebiyle , orta ve büyük ölçekli girişimler için, şahıs işletmelerine kıyasla daha avantajlıdır.

 

    Şöyleki;  2021 yılında, yıllık net karı 200.000 TL olan bir şahıs işetmesinin ödeyeceği gelir vergisi 58.460 TL iken,  aynı tutarda karı olan bir sermaye şirketinin ödeyeceği kurumlar vergisi 50.000 TL'dir.

 

    Bunun yanında, bankalar, finans kuruluşları ve ticari firmalar karşısında sermaye şirketleri, şahıs işletmelerine göre daha prestijidir. İşinizin yıllık net karı, 35.000 TL ve üzeri ise, vergisel avantaj ve sağlayacağı ticari itibar sebebiyle sermaye şirketi kurmanızı tavsiye ederiz. 

 Sermaye şirketleri ile ilgili detaylı bilgi için, aşağıdan, uygun şirket türünün linkine tıklayabilirsiniz.