ANONİM ŞİRKET KURULUŞ MALİYETLERİ - 2020

2020 YILI Anonim Şirket Kurulum Giderleri - aş. Toplam  Maliyeti:  2.590,00 TL

 

 

    2020 Yılı Aş. kuruluşu - Notlar; 

 • Bloke ettirilecek serymaye , maliyetlere eklenmemiştir. Sermayenin en az %25'i kuruluş yapılırken bankadan bloke ettirilecektir. (Örn. 50.000 TL sermaye içib bloke tutarı %25 = 12.500 TLdir. Bloke ettirilen sermaye şirket Kuruluşundan Sonra , aynı gün çekilebilir. 

 • Örnek çalışma tek ortaklı ve tek temsilcisi olan AŞ kuruluşu içindir. Fazladan her bir ortak için , kuruluş vekaleten yapılacaksa kuruluş vekalet masrafı ,  fazladan her bir müdür için ortalama 210  TL gider ekleyiniz.

 • YABANCI sermayeli şirket kuruluşunda, danışmanlık ve kuruluş hizmet ücreti, Alt sınırı; 2.021,00 TL'dir.  (ismmmo -2020) 

 • Örnek çalışma, tek faaliyeti olan AŞ içindir. Anonim şirketin faaliyet sayısı ve ana sözleşme kelime sayısına göre bir miktar değişmeler olabilir.

 • Toptan Satış işi yapıldığı için yazar kasa dahil edilmemiştir. Ortalama 1.100 TL

      2018 yılında uygulamaya geçilen yeni düzenlemeler ile, anonim şirketlerin kuruluş işlemlerinin kolaylaştırılması amacıyla, bazı değişikliklere gidilmişir. Bu değişiklikler ile, anonim şirketlerin kuruluş süreçlerinde oluşan giderler, önceki uygulamalara kıyasla bir miktar azaltılmıştır. 

       İşinize özel ayrıntılı maliyet tablosunu ÜCRETSİZ hazırlıyoruz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Etiket; 2020, anonim şirket, aş., kuruluş , kurulum, açılış , gider, maliyet, 2020, masraf, anonim şirket kuruluş maliyeti, anonim şirket kuruluş giderleri, anonim şirket açılış ücreti, anonim şirket kuruluşundaki masraflar, aş kuruluş maliyeti 2020, aş açılış maliyeti, aş kurulum giderleri, 2020 aş kuruluş maliyeti, 2020 aş açılış ücreti, tek ortaklı anonim şirket kuruluş maliyeti, tek ortaklı aş açılış giderleri

2020 Yılı Anonim Şirket Kuruluş Giderleri- AŞ. Açılış Maliyeti

2020 Anonim Şirketin Kuruluş Giderleri - Maliyeti

2020 - Anonim Şirket Kurulum Giderleri Ve Maliyeti

      2020 Yılında, Anonim şirket kurmak isteyenler için, kuruluş aşamalarında oluşan masraflar ve toplam maliyet ile ilgili kaleme aldığımız örnek çalışma,  bilgilendirme amacıyla yayınlanmıştır.  Şirketin kuruluş sürecinde oluşan maliyetlerin hepsi belirtilmeye çalışılmıştır.

 

     Anonim Şirket kurarken, 2020 yılında karşılaşılan temel maliyetler ;  noterlik maliyetleri , vergi dairesi maliyetleri, rekabet kurumu harcı, ticaret odası tescil ve ilan harçları,  yasal muhasebe defterlerin tasdik maliyetleri,  şirket kuruluşu danışmanlık ve hizmet ücreti 'dir. 

 

       İstanbul için, 2020 'de ki minimum maliyetleri dikkate alarak kaleme aldığımız örnek çalışma aşağıdaki gibidir.  Maliyetler, işinizin hacmi , ortak sayısı, faaliyet alanı, işçi çalıştırılması, belediyeden ruhsat alma zorunluluğu,  bakanlıklardan izin ve ruhat alma zorunluluğu,  yazar kasa kullanımı gibi özelliklerine göre, bir takım değişklikler gösterebilir.

2020 de Yeni Kurulacak AŞ;  ÖRNEK ÇANTA TİCARET AŞ. Verileri Aşağıdaki Gibidir ;

 

  

 • Tek ortaklı - Tek pay sahipli

 • Temsilci - Müdür Sayısı: Kurucu ortak

 • Aş. Sermaye Tutarı : 50.000 TL ( en az - 2020 )

 • Aş. İşyeri Kira Tutarı: 1.100 TL ( Brüt )

 • Faaliyet alanı : Çanta-Ayakkabı Toptan Ticareti 

a- Noter Maliyetleri: 362,00 TL (Ortalama)

 

 • Müdür-Temsilci İmza Sirküleri - 1 Adet  : 190,00 TL

 •  Mali Müşavir Muhasebe Vekaleti: 172,00 TL

 • (Kurucular imza için ticaret odasına gelmeyecekse, ek olarak 125 TL Kuruluş vekalet gideri ve 170 Anasözleşme noter onay masrafı olacaktır. )

b- Ticaret Sicil Maliyetleri ;1.280 TL

 

 • Tescil, İlan,Defterlerin Tasidiki , Aş. Faaliyet Belgesi,Sermaye - Rekabet Kurumu Harcı 

c - Vergi Dairesi Maliyetleri : 55 TL

 • Kira Sözleşmesinin Damga Vergisi; 25-30 TL

 • Mali Müşavir Hizmet sözleşmesinin Damga vergisi 25 - 30 TL

 

d- Şirket Kuruluşu Danışmanlık Ve Hizmet Bedeli 

 • 893 TL (ismmo-2020 asgari tutar) 

05.12.2020 Güncel

    Anonim şirket kurmak isteyen girişimlere, öncelikli tavsiyemiz,  şirketin kurulum ve muhasebe işlemleri  komplike olacağından, işinizi eksiksiz ve doğru takip edecek , tecrübeli bir ekip , en önemli hususlardan biridir.  Şirketin kuruluşundan sonra,  her ay muhasebe - vergi hizmetlerine ihtiyacınız olacağından, doğru bir ekip, muhasebe yükümlülüklerinizin kanunlara uygun olmasını sağlayacak, mali ve yasal risklere karşı, işinizi koruyacaktır.