ŞAHIS ŞİRKETİ / İŞLETMESİ KURULUŞU 

Etiket; kuruluş, şirket kuruluşu 2022, şirket açılışı,  2022 kuruluş,  şahıs şirketi,  şahıs şirketi kuruluş süreci, şahıs şirketi açılış prosedürleri, şahıs şirketi kurma aşamaları, şahıs şirketi açılışı için gerekli belegeler, şahıs firması kurmak için gerekli belgeler

   Şahıs işletmeleri, insanlar tarafından sıkça kullanılan tabiriyle şahıs şirketleri ;  en eski ve uygulamada en çok görülen işletme biçimi,  bireysel olarak tek kişi tarafından kurulan, tek kişi işletmeleridir .  

 

   İşletmenin tek sahibi vardır. Ve bütün faaliyetler şahsidir.  Bu nedenle işletme sahibi işletme faaliyetleri konusunda her türlü kararı alır, uygular ve denetler. Ortaya çıkabilecek işletme riskleri tümüyle kendisine aittir. Kurulmaları ve sona ermeleri yasal açıdan kolaydır. Sermayelerinin yetersiz olması ve alacaklılara karşı sınırsız sorumluluk üstlenmeleri, büyümelerine engeldir.

      Şahıs Şirketleri ; 

 • Borçlar Kanunu hükümlerine tabidir.

 • Tekbir şahıs tarafından kurulur,

 • En az sermaye diye bir kısıtlama yoktur. 

 • İşletmeyi firma sahibi tek başına temsil eder ve işletmeden tahsil imkanı bulunmayan amme alacağından ve ticari borçlardan dolayı işletme sahibi doğrudan doğruya sorumlu olurlar.  

 • Şahıs işletmelerinde kapanış bellibir süreci beklemeden ilgili kurumlara bildirilerek yapılır.

 • Kurulması ve kapanması az masraflı ve çabuktur. 

 • Şahıs işletmelirde işletme sahibi zorunlu olarak Bağ-kur kapsamındadır. 

ÖZET OLARAK;   Şahıs şirketi kurmaya karar verdiğinizde, sizin yapmanız gereken ; bir işyeri adresi belirlemek ve e-devlet şifresine sahip olmak.  Kimlik kartınız ile birlikte geldiğinizde, 1 günde şirketinizi kurup, aynı gün vergi levhanızı teslim ediyoruz. 

      Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Ve Dezavantajları

Avantajları

 

 • Yasal prosedürler ve bürokrasi daha azdır.

 • Daha az masraflıdır.

 • Açması ve kapatması kolaydır.

 • Açmak için sermaye gerekmez.

 • Adından da belli olduğu üzere ortaksız (bireysel) olarak kurulabilir.

 • Düşük muhasebeci giderleri​

Dezavantajları

 

 • Ticari faaliyetlerinde diğer firmalara karşı ve Kredi kuruluşları, bankalar yahut benzeri resmi kurumlara karşı, LTD veya AŞ’lere göre daha az prestijlidir.

 • Sermaye Şirketlerinde vergi oranı sabit  %20 iken,  ciro yükseldikçe artan vergi oranı sebebiyle,  yüksek cirolarda  %35 e kadar vergi ödeme riskini var.

Şahıs Şirketi Kuruluşu

18.02.2022 güncel

2022 ŞAHIS ŞİRKETİ NASIL KURULUR - kuruluş aşamaları 

   1. ADIM - SEBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR

 

      Şahıs şirketi kurmaya karar vediğinizde, öncelikle işinin ehli olduğunu düşündüğünüz bir Mali Müşavir bulmalı, muhasebe işlemlerinin takibi için anlaşma sağlamalısınız.  Zira, serbest muhasebeci mali müşavir olmadan, vergi beyannameleri verilememektedir. 

 

   2.ADIM -  KURULUŞ İÇİN GEREKLİ BELGELER

 

    Şahıs şiketi kurmak için, öncelikle bir işyeri adesi belirlemelisiniz. Bu adres, bir sanal ofis adesi olabileceği gibi, ikamet ettiğiniz evde home-ofis adresi de olabilir. 

 

 1. İşyeri Kira sözleşmesi

 2. İmza Sirküleri -Noterden

 3. Kimlik Kartı

 4. 3 adet fotoğraf

 5. Muhasebeci Vekaleti Noterden

 

 

3. ADIM - VERGİ DAİRESİNE KAYIT VE GEREKLİ FORMLAR

 

     2022 Yılında , getirilen güncel uygulamalarla, e-devlet şifresi ile,  internet üzerinden online olarak  hızlı bir şekilde, işyeri açılış bildirimi yapılabilmektedir.   Bu aşamada,  işyeri adresinin belirlenmiş olması ve e-devlet şifresine sahip olunması yeterlidir. 

 

      Vergi dairesine gerekli bildirimler yapıldıktan sonra, vergi dairesinden bir yoklama memuru, orlama 3 - 7 gün içince , işyeri adresinize gelip, yoklama tutanağı tutacaktır.  

 

         Bu süreçlerden sonra, şirketiniz resmi olarak kurulmuş olur. Vergi levhanızla, bankalardan şirket hesabı açabilirsiniz. Kaşe, fatura, irsaliye, makbuz gibi belgeleri matbaadan batırıp , ticari faaliyetlerde bulunabilirsiniz. 

 

 

 

ŞAHIS ŞİRKETİNİ MALİ MÜŞAVİR OLMADAN, KENDİM AÇABİLİRMİYİM  ? 

ŞAHIS FİRMASI AÇMAK İÇİN MALİ MÜŞAVİRLE ÇALIŞMAK ZORUNLU MU ?

 

 

      Açılış bildirimini, kişiler kendileri yapabilir.  ANCAK , açılış bildirimi sonrasında,  işyeri kira sözleşmesinin damga vergisi  , SMMM hizmet sözleşmesinin damga vergisi, işyerinizin stopaj hesaplamaları ve defter beyan (elektonik defter ) sistemine kayıt süreçleri , teknik konular olduğundan açılış bildiriminden önce, tecrübeli bir Mali Müşavirle, açılış ve muhasebe işleri için anlaşmanız, önemle tavsiye edilir. 

 

      Mali Müşavir olmadan , defter beyan (elektronik defter) sistemine kayıt yaptırılamamaktadır.  Ayrıca, şirketlerin her ay vermesi gereken vergi beyannamelerini göndermeye Mali Müşavirler yetkilidir.  Mali Müşavir olmadan vergi beyannameleri gönderilememektedir. 

 

    Diğer yandan, işinde tecrübelil bir Mali Müşavir, şirketinizin kuruluş işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayacak, mali risklere karşı işinizi koruyacaktır.