ŞAHIS ŞİRKETİ / İŞLETMESİ KURULUŞ MALİYETLERİ

2022 ŞAHIS İŞLETMESİ KURULUŞ GİDERLERİ

 

Şahıs firması açarken hangi masraflar çıkar ;

 

 

          Bu sayfada paylaştığımız bilgiler, 2022 yılı ortalama veriler olup, işinizin türü,  hacmi,  ticaret odası, sanayi odası ve meslek odasına kayıt olma durumu,yazarkasa kullanımı, kira tutarırınız,  gibi nedenlerle fiyat farklılığı gösterebilmektedir.

 

 

    Şahıs şirketi kuruluşunda gerekli belge ve yapılacak işlemlerin maliyetleri aşağıdaki gibidir.

 

 

  • İmza Beyannamesi ( Noter ) - 140 TL

  • Muhasebeci Vekaleti ( Noter ) - 150 TL

  • Kuruluş & Elektronik Defter Başvuru Servis Bedeli- 300 TL

  • Vergi Dairesi Damga Vergisi: 35 TL ( Ortalama rakam. İşyeri kira tutarına göre belirlenir) 

  • Kira Kontratı (işyeri kendinize aitse tapu fotokopisi)

  • İki Adet Resim

​       

       

 

2022 ŞAHIS ŞİRKETİ KURULUŞ MALİYETİ 625 TL

 

 

   Not 1; Perakende satış yapacaksanız , ortalama 1.250 TL yazarkasa maliyetiniz olacaktır.  Bazı bankalar, anlaşma kapsamında yazar kasa -pos cihazını ücretsiz verebilmektedir. 

 

  Not 2 ; İşyerinizde personel çalıştırılacaksa,  sosyal güvenlik kurumu (SGK) işyeri tescili için ek 200 TL servis bedeli ekleyiniz. (Tek seferlik) 

 

   Not 3 ; İşyeriniz, belediye ruhsatlandırmasına tabi bir işyeri ise (cafe, restaurant, kahvehane, market vs.)  belediye ruhsatlandırma giderleriniz olacaktır.  Bu giderler, işinizin özellikleri, işyerinin büyüklüğü , işyerinin lokasyonu gibi kriterlere göre değişmektedir. 

 

​   Not 4; Örnek çalışmadaki maliyetler, asgari ihtiyaçlar dikkate alınarak ele alınmış olup bilgilendirme amaçlıdır. İşinizin sektörü, faaliyet hacmi,  ticaret odası ve/veya sanayi odası üyeliği , meslek odasına üye olma gibi kriterlere göre bir miktar değişecektir. 

Etiket; şahıs, şirket, firma,2022 işletme, açılış, kuruluş, maliyet, masraf, şahıs şirketi kuruluş maliyeti, home ofis açma, vergi levhası çıkarma, 2022 şahıs şirketi kuruluş maliyeti, şahıs şirketi kuruluş giderleri, şahıs firması açılış masrafları, şahıs şirketi kuruluş ücreti, vergi levhası çıkarma maliyeti

        2022 Şahıs Şirketi Kuruluş Maliyetleri 

 

       Şahıs şirketleri, yeni kuruluş aşamasında ve küçük ölçekli girişimler için, kuruluş prosedürlerinin kolaylığı, düşük kuruluş giderleri ve düşük muhasebeci ücretleri bakımından, sermaye şirketlerinde kıyasla daha avantajlıdır. 

       

       Mali Müşavirler aracılığı ile, şahıs şirketi bir günde kurulabilmekte , aynı gün vergi levhası alınabilmektedir. Kapatırken de, yine bir gün içinde kapatılabilmektedir. 

Şahıs şirketi kuruluş maliyeti 

Şahıs firması kuruluş giderleri 18.02.2022

2022 ŞAHIS ŞİRKETİNİN AYLIK GİDERLERİ NELERDİR ?

    Şahıs şirketinizi kurdunuz ve vergi levhanızı çıkardınız.  Bundan sonra , şirketin aylık bir takım masrafları ve ücretleri olacaktır. 

 

    Bu aylık masrafların bazıları sabitken, bazı masraflar ise iş hacminize, personel sayısına, ithalat-ihracat yapılması gibi kriterlere göre değişkenlik gösterecektir.

 

    Bir fikir oluşturması için,  aşağıda, aylık minimum gider kalemlerini ele aldık. Bunlar, şirketinizin HİÇ BİR FAALİYETİ OLMASA BİLE , her ay ödenecek minimum masraflardır. 

   1 - Her ay KDV ödemesi ;  87,30 TL 

 

   2 - Her ay, işçilerin sigorta primi ; Asgari ücretli bir işçi için 1.626,30 TL (Her ay düzenli ödemede ortalama 240 TL indirim uygulanmaktadır. 

 

     3 - Her ay bağkur (4B) Sigorta primi ;  1.726,38 TL. Her ay düzenli ödeyenlere indirimli 1.476,18 TL.   Bağkur, kuruluştan sonra otomatik başlamaktadır.   Eğer şirket sahibi, farklı bir işte sigortalıysa bağkur sigorta primi ödemez. 

 
     4 -  Aylık veya üç aylık Muhtasar STOPAJ ödemesi ; İşçi varsa her ay ödenir.  işçi yoksa , 3 ayda bir ödenmektedir.

 

     5 -  Üç ayda bir Geçici Vergi ödemesi ; 136 TL 

 

    6 -  Her yıl bir defa ,  kırtasiye sarf malzeme , bilişim ve elektronik defter gider katılım payı ; Ortalama 1.000 TL civarındadır.  İş hacmi ve ihtiyaçlara göre , senede bir defa ödenmektedir. 

 

    7 - Şahıs firmalarının, genel açıdan ticaret odası ve meslek odalarına kayıt olması zorunlu değildir.  Kayıt olunursa;     yıllık üyelik aidatları oluşacaktır.  

 

   8 - Her ay Mali Müşavirlik Muhasebe servis bedeli.  Yıllık sözleşme yapılmaktadır . Her ay veya anlaşmayla üç aylık , altı aylık, yıllk ödeme yapılabilir. Şirketin büyüklüğü, işçi sayısı , fatura sayısı, banka hareket sayısı , yazar kasa kullanımı gibi kriterlere göre belirlenmektedir. İşinize özel aylık ücreti öğrenmek için, teklif isteyebilirsiniz. 

2022 'DE VERGİ LEVHASI ÇIKARMAK KAÇA MAL OLUR

 

     ÖZETLE;  2022 yılı içerisinde, şahıs firması kurmak ve vergi levhası çıkarmanın maliyeti minimum 600 - 650 TL 'den başlamaktadır. 

 

    İşinize özel detaylı bir maliyet tablosu almak için , bizimle her zaman iletişime geçebilirisiniz. 

 

      Şirket kurarken , dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi,  kuruluş ve mali ihtiyaçlar için hizmet alınacak doğru adresin belirlenmesidir. Dinamik ve tecrübeli bir ekip, sizi doğru yönlendirecek, işinizi mali risklere karşı koruyacaktır. 

 

Saygılar ve selamlarızla